Częste pytania

Jak sprawdzić czy zwierzak nadal jest do adopcji?

Jeśli profil zwierzaka jest czerwony i ma adnotację „szukam domu” to znaczy, że nadal jest do adopcji. Kiedy zostanie podpisana umowa adopcyjna z domem stałym, profil zwierzaka zmieni się na szary i będzie adnotacja „mam dom”, a zwierzak nie będzie się już pojawiał w rubryce „do adopcji” choć nadal będzie można wyszukać jego profil przez wyszukiwarkę. Dopóki profil jest czerwony, można przesyłać ankiety – jednak warto pamiętać, że zwierzak może być już w innym procesie adopcyjnym. Ale do momentu podpisania umowy można próbować, bo nie każdy proces kończy się adopcją.

Jak dowiedzieć się więcej o danym zwierzaku?

Wysyłając na niego ankietę. To pierwszy krok w procesie i nie zobowiązuje Cię do adopcji. Ankieta trafi do tymczasowego opiekuna tego zwierzaka, a on zna go najlepiej, bo z nim mieszka. Kiedy się z Tobą skontaktuje, będziesz mógł o wszystko dopytać. Nie ma sensu pytać o szczegóły dotyczące konkretnego zwierzaka w mailu do koordynatora adopcji. Koordynator nie zna wszystkich zwierząt osobiście, bo mamy ich w programie kilkaset, są rozsiane po całej Polsce i cały czas rotują.

Czy muszę rejestrować konto?

Możesz wysłać ankietę bez zakładania konta, jednak wiedz, że w takim przypadku nie będziesz mógł wrócić do tej ankiety, edytować jej i np. ponownie przesłać na innego zwierzaka. Taką możliwość mają tylko zarejestrowani użytkownicy, niezarejestrowani będą musieli wypełniać ankietę jeszcze raz. Zachęcamy do rejestracji, bo ankieta jest długa.

Podoba mi się kilka zwierząt, czy muszę wysyłać ankietę na każdego z nich?

Wystarczy wysłać ankietę na któregokolwiek zwierzaka, aby znaleźć się w naszym systemie potencjalnych domów stałych. Jeśli podobają Ci się też inne, w ankiecie jest miejsce na podanie ich imion. Jeśli wybrany przez Ciebie zwierzak w międzyczasie znajdzie dom, przekierujemy Twoją ankietę na pozostałe. Jednak jeśli po wysłaniu ankiety „wpadnie Ci w oko” kolejny zwierzak, to będzie trzeba wysłać ankietę ponownie. Jeśli masz założone konto, będziesz mógł powrócić do wcześniejszej ankiety, edytować ją i wysłać ponownie. Bez rejestracji konta musisz niestety wypełnić ankietę jeszcze raz.

Nie mam odpowiedzi na moją ankietę

Naszym celem jest udana adopcja i jak najlepsze dopasowanie zwierzaka i człowieka. Nie decyduje kolejność zgłoszeń. Wiedz, że czasem na jednego zwierzaka wpływa kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt ankiet, potrzebujemy czasu, żeby je wszystkie przeanalizować i skontaktować się ze wszystkimi chętnymi. Jeśli nie odzywamy się przez kilka czy nawet kilkanaście dni, to jeszcze nie znaczy, że Twoja ankieta została odrzucona. Nasze domy tymczasowe to wolontariusze, mają swoje życie, pracę, rodzinę, a adopcjami zajmują się w czasie wolnym. Prosimy o cierpliwość i zrozumienie.

Czy mogę adoptować zwierzaka, jeśli mieszkam daleko?

Adopcja większości zwierząt jest możliwa w całej Polsce, ale niektóre domy tymczasowe działają lokalnie. Jeśli w profilu zwierzaka jest adnotacja, że jest do adopcji tylko na określonym terenie, bardzo prosimy to uszanować. Adopcje zagraniczne przeprowadzamy rzadko, ale też są możliwe.

Czy odezwiecie się jeśli moja ankieta zostanie odrzucona?

Jeśli Twoja ankieta zostanie odrzucona, powiadomimy Cię o tym i wyjaśnimy dlaczego. Jeśli długo nie masz odpowiedzi, zanim napiszesz na Facebooku, prosimy sprawdź foldery POWIADOMIENIA i SPAM.