PORADY ADOPCYJNE

01.05.2017

Adoptuj mądrze. Idź za głosem serca, ale zabierz ze sobą rozum!


Adopcja to związek na lata, dlatego nie daj się uwieść słodkiemu spojrzeniu czy śmiesznym uszom. Weź pod uwagę to, czy jego charakter i potrzeby będą pasowały do Twojego stylu życia. Jesteś miłośnikiem joggingu? Adoptuj aktywnego psa, który będzie biegał razem z Tobą. Wolisz odpoczywać na kanapie? Wybierz psa lub kota, który tak samo jak Ty kocha leniuchowanie. 

Skoro trafiłeś na ten portal, to zapewne myślisz o adopcji zwierzaka. W wyobraźni już snujesz plany, jak będzie wyglądał Twój doskonały świat z nowym towarzyszem...

Jednak zanim wybierzesz konkretnego psa czy kota, pamiętaj, że warto kierować się nie tylko głosem serca, słodkim wyglądem zwierzaka czy jego wzruszającą historią, ale jednocześnie nie zapominać o swoich własnych nawykach i preferencjach. Nie zawsze zwierzak, w którym „zakochamy się od pierwszego wejrzenia”, będzie dla nas odpowiednim kompanem.

Pamiętaj, żeby przy wyborze zwierzęcego przyjaciela wziąć pod uwagę swoje realne możliwości opieki nad czworonogiem. Z pewnością przyjęcie zwierzaka do domu zmieni Twoje życie. Na początku warto zdać sobie sprawę, że posiadanie zwierzaka to obowiązek, wydatek finansowy, a czasami także stres. Ale spokojnie, to również wielka radość! Zanim zdecydujesz się na adopcję, zadaj sobie pytanie "co ja mogę mu zaoferować?" i poświęć kilka chwil na refleksję nad swoim stylem życia.

Odpowiedz sobie na pytania:

- Czy lubię przebywać długo poza domem, uprawiać sporty czy może jestem domatorem?
- Czy jestem spokojny, łagodny? Czy potrafię być konsekwentny i cierpliwy, a jednocześnie stanowczy?
- Ile czasu w ciągu dnia mogę poświęcić dla psiego czy kociego przyjaciela? Pamiętaj, że nawet psi leniuch musi spędzić ok. 1,5 godziny dziennie na spacerach.
- Jak długo nie ma mnie w domu w ciągu dnia? Czy w czasie mojej nieobecności ktoś inny będzie mógł zająć się moim zwierzakiem?
- Czy nie wystraszą mnie koszty karmy, opieki weterynaryjnej i zwierzęcych akcesoriów? Sprawdź, ile to wszystko kosztuje.
- Gdzie w moim domu będzie miejsce dla nowego członka rodziny?
- Czy kot będzie wychodził na zewnątrz, bo mieszkam z dala od ruchu ulicznego, czy może będzie kotem domowym? A jeśli tak, to czy zabezpieczę okna siatką?
- Jak zorganizuję wakacje lub inne wyjazdy w ciągu roku, aby w tym czasie zapewnić opiekę zwierzakowi?
- Czy inni członkowie mojej rodziny zaakceptują nowego domownika? Jak przygotuję dzieci na bezpieczny kontakt ze zwierzakiem?
- Czy ktoś w domu ma alergię na sierść psa lub kota? Jeśli tak, to jak co należy w tej sytuacji zrobić?Teraz, kiedy znasz już odpowiedzi, zastanów się, jakiego zwierzaka szukać. Dużego czy małego, aktywnego czy raczej kanapowca? Szalonego poszukiwacza przygód, który dostarczy Ci emocji czy łagodnego pieszczocha, który zapewni poranną porcję przytulania?

Każdy zwierzak ma swój charakter, każdy jest indywidualnością, tak jak każdy z nas. Jedne zwierzaki kochają podróże, inne nie znoszą jazdy samochodem, niektóre są stworzone do zabaw z dziećmi, a inne podchodzą do nich nieufnie. Są dusze towarzystwa i samotnicy. Takie, które uwielbiają bawić się z innymi zwierzakami i takie, które widzą w nich wroga albo przechodzą obojętnie. Jedne są hiperaktywne, inne większość dnia przesypiają. Są przebojowe albo wycofane. Lubią gości w domu albo nikogo nie wpuszczają. Lepiej lub gorzej znoszą kilkugodzinną samotność. Kopią nory lub nie. Szczekają dużo, mało albo wcale. Są z natury posłuszne albo cenią sobie niezależność.
Choć wiele uciążliwych zwierzęcych "upodobań" można zmienić dzięki pracy z behawiorystą, to warto wiedzieć takie rzeczy o nowym członku swojej rodziny, zanim do niej dołączy.

Zdarza się, że ludzie wybierają konkretną rasę czy mieszańca, który przypomina daną rasę, właśnie ze względu na jej predyspozycje. Trzeba jednak pamiętać, że są to uogólnienia i że może nam się przytrafić zarówno nieskory do zabawy jack russel jak i agresywny labrador. Poza tym wiele zależy od wychowania, a na wychowanie szczeniaka musimy przeznaczyć dużo czasu, cierpliwości i energii.

Dlatego adopcja dorosłego zwierzaka ma wiele zalet. Przede wszystkim wiemy co z niego wyrośnie, bo już wyrosło :-) Nie będzie większy, nie zmieni mu się nagle charakter i temperament. A jeśli mieszkał już w domu, zwykle umie zachować czystość, nie niszczy, umie zostawać sam. 


Adoptując psa lub kota z programu Adopciaki.pl masz gwarancję, że zaproponujemy Ci zwierzaka, którego już dobrze znamy, bo przebywa w domu tymczasowym u naszych wolontariuszy.

Wiemy dużo o jego predyspozycjach, temperamencie i upodobaniach, dlatego pomożemy Ci wybrać takiego zwierzaka, który charakterem będzie pasował do Twojego stylu życia.

Adoptuj, nie kupuj! Z sercem i z głową ;-)


Adopciaki.pl - Elżbieta Malczyk